Možná nastal čas, kdy bychom se měli vracet k určitým zvyklostem ve stravování. Té chemie je v současných nabízených potravinách někdy až moc. Co se týká zvyklostí, to může být třeba návrat k bylinkám či ovoci, které se u nás pěstovalo už před staletími.
Takové jedno velmi chutné šťavnaté ovoce, které je doslova téměř zapomenuté, plodí strom morušovník. K nám se dostal přibližně v 17. Století z Persie a Číny, protože v té době byl velký rozmach hedvábnictví. Listy morušovníku jsou dokonalou potravou pro housenky motýlů bource morušového (tzv. hedvábník). Housenky se před procesem zakuklení omotávají do hedvábných vláken – vzniknou kokony. Z nich lidé následně procesem vaření z těchto hedvábných vláken, omotaných okolo kokonů, odmotávali a spřádali (i dnes spřádají) hedvábnou niť.
Kdysi dávno se u nás vysazovaly morušovníky převážně v sadech, u silnic, na pokraji mezí, nebo v alejích. Dnes ji můžete vzácně vidět někde volně v přírodě. Například procházkou alejí nebo parkem. Ale už i dnes si naši zahrádkáři vysazují morušovník pro jeho velmi lahodné plody.
Moruší je více druhů. Některé mají plody bílé, jiné černé, nebo červené.
Zralé plody – moruše bílá Nakliceno, jsou větší jak zahradní ostružiny, jen mají protáhlý tvar malé šištičky. Mají lahodnou, sladko nakyslou chuť, která je velmi svěží. Voní po medu, někomu to připomíná i sladký karamel. Toto ovoce, které dozrává v létě – červen, červenec, je velmi šťavnaté, proto bychom čerstvé moruše hned po umytí měli sníst co nejdříve. Naše babičky a prababičky z moruší dokázaly uvařit velmi lahodné šťávy a džemy, které dávaly do koláčů nebo buchet.
V našem e-shopu si můžete zakoupit tuto sušenou, báječně křupavou moruši bílou v BIO kvalitě. Svou chuť si dokonale zachovává a přitom je krásně chřupavá jako oříšky. Pro naše zdraví je toto ovoce jak v čerstvém stavu, tak i v sušeném velmi prospěšné. Je to silný antioxidant a to pomáhá naší imunitě.
Moruše bílá obsahuje vitamíny C, A, E a velké množství minerálů. Dále přírodní cukry s nízkým glykemickým indexem (glukózy + fruktózy ve stejném poměru). Tyto cukry zajišťují vyváženost cukru v krvi. Plody obsahují velké množství bílkovin a vlákninu. Díky této bílkovině vás dokáže moruše docela zasytit.