Sterilní prostředí sice docílit nelze, ale přiblížit se mu je snadné pomocí technických prostředků. Příroda si vypomáhá samočisticí schopností, člověk v menších nádržích, kde toto nelze prakticky provést, zasahuje pomocí technologií. Kromě desinfekčních prostředků je to především filtrace.
Jak zařízení funguje
Srdcem celého systému je čerpadlo připojené k elektromotoru. Pomocí vestavěných lopatek nasává vodu z bazénu, která putuje skrze skimmery (sběrné koše větších nečistot) do tzv. předfiltru, kde se hrubší nečistoty zachytí. Dále pokračuje do šesti cestného ventilu (některé jsou jen čtyř cestné) a poté do filtračního boxu, kde se většinou nachází písková náplň. Funkcí písku do filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru je zachycovat drobné nečistoty a propouštět pouze čistou vodu, která se návratovými tryskami vhání zpět do nádrže.
Proč více cestný ventil
Více cest znamená více směrů a více možností, ventil se vždy nastaví do patřičné polohy, jimiž jsou:
Filtrační proces – nejčastější volba, kdy jde voda přes filtraci a pak zpět do nádrže.
Odtok do odpadu – využívá se nejčastěji pro bazénový vysavač, kdy je silně znečištěné dno a nevyplatí se kaly pouštět přes pískovou náplň filtračního boxu. Namísto kanalizace se někdy pouští odtok přímo do zahradního pozemku.
Výplach do kanalizace – tento způsob je méně častý, ale někdy je nutné hnát vodu přes filtraci přímo do odpadu, ale častěji pro zavlažování a zalévání zahrady.
Cirkulační okruh – tehdy putuje kapalina mimo filtraci z čerpadla přímo do nádrže, využívá se toho hlavně pro zlepšení účinnosti bazénové chemie, čímž se tyto desinfekční prostředky lépe promíchají.
Uzávěr – poloha, kdy jsou všechny cesty uzavřeny.
Zpětné proplachování – zpětný chod z filtračního boxu do odpadu se používá v souvislosti s čištěním pískové náplně od nánosů kalů a drobných usazenin. Zpětný průplach se provádí podle vytížení bazénu, nejčastěji jednou týdně.