Je detekce úniku vody náročná?

Asi není třeba říkat, že prasknutí vodovodního potrubí je hned po požáru jednou z nejhorších věcí, která nás může v domácnosti potkat. A není divu, následky mohou být mnohdy skutečně nepěkné, především pak pro naši peněženku.

V tom nejlepším případě nás čekají pouze lehce mokré stěny. Ty tvoří výborné prostředí pro rozvoj plísní. A o tom, že jejich spory není zrovna ideální dýchat, není asi třeba hovořit. Zvláště pokud máme malé děti či s námi bydlí staří či chronicky nemocní lidé.

instalater2

Ovšem to není vše. Pokud bude poškození velké, může se snadno stát, že se budeme brodit vrstvou vody na podlaze. To znamená nejen mokré zdi, jako v předchozím případě, ale také poškozený nábytek. A vzhledem k tomu, že tento bývá ve většině případů ze dřeva, je jasné, že mu voda příliš svědčit nebude.

Pokud bydlíme v bytě, pak tyto pohromy nezasáhnout jen nás, ale i naše sousedy, kteří bydlí vedle nás a pod námi. A je jasné, že ti budou chtít uhrazení nákladů za poškozený majetek. A oprávněně.

instalater1

Je tedy jasné, že včasná detekce úniku vody je velmi důležitá. Bohužel, mnohdy je poměrně obtížná. Zvláště pak v případě, že poškození není velké, a vody vytéká jen malé množství. I to však dokáže při dlouhodobém působení způsobit velké škody.

Problém je především v tom, že valná část vodovodního potrubí je ukryta ve zdech a stěnách, tedy mimo náš zrak. To také znamená, že na něj velmi často zapomínáme. Jeho přítomnost si obvykle uvědomíme až tehdy, když nastane nějaký problém.

A samozřejmě to také působí problémy při lokaci místa poškození, neboť nikdo z nás nevidí do stěn. I proto je vhodné nechat trubky pravidelně prohlédnout specialistou. Ten má jak potřebné znalosti, tak i nástroje na to, aby odhalil i malé poškození či netěsnost dříve, než stihne způsobit nějaký problém, a opravil je. A o tom, jaké to má výhody, není třeba hovořit.