Že jsou sluneční brýle tmavé, ještě nutně nemusí znamenat, že mají k dispozici UV a polarizační filtr. Buďte při jejich výběru dostatečně bdělí a zjistěte si, jak to s těmi filtry vlastně je.
UV filtr
Brýle bez UV filtru neposkytují žádnou ochranu vůči ultrafialovému slunečnímu záření a zvláště pak u slunečních brýlí má UV filtr svůj význam, protože se mnohdy zadíváme do těsné blízkosti slunečního kotouče, což umožňují tmavá skla. Sluneční brýle bez UV filtru si vůbec nepořizujte a naopak dbejte na to, aby jeho hodnota byla vyšší, než 400. Na trhu se prodává mnoho výrobků v této kategorii, a pokud chcete mít jistotu, vsaďte na brýle označené certifikátem EEC, který deklaruje skutečnou schopnost nepropouštět skrze skla škodlivé složky UV-A a UV-B záření.
Polarizační filtr
Některé brýle se prodávají s polarizačním filtrem. Ten má za úkol našemu zraku nabídnout pouze přirozené denní světlo, které pochází z přímých slunečních paprsků, a není odražené od některých povrchů na zemi, zejména vodorovných. Nasadíte-li si brýle s polarizačním filtrem, budete lépe vnímat skutečnou realitu bez rušivých odrazů slunečního světla https://www.hudy.cz/tabulky-velikosti/mammut/kalhoty_panske.html které vznikají například po dešti, kdy se slunce dere skrze mraky a osvětluje mokrý povrch vozovky. Mokrá silnice se pak chová jako zrcadlo a nepříjemně oslňuje, což je zvláště nebezpečné pro řidiče automobilů a motocyklů a pro cyklisty, pohybující se při okraji silnice.
Součástí koupě slunečních brýlí pánských polarizačních by mělo být také pouzdro. Pořídíte-li si brýle na čtení, které vás budou stát ani ne sto korun, a nebudete je ukládat do pouzdra, jejich náhodné poškození vás nebude trápit tak, jako u brýlí mnohonásobně dražších. Brýle zkrátka patří do ochranného obalu, protože to není nerezová lžíce na polévku, s níž můžete klidně praštit o zem, a nic se nestane. Pouzdra jsou navíc velmi levná a vyrábí se v různých barvách, takže si pravděpodobně vyberete to, které vám vyhovuje nejen po praktické, ale i po estetické stránce.