Abychom využili služeb solária k našemu prospěchu, aby se návštěva tohoto podniku neproměnila v noční můru, měli bychom dodržovat jisté zásady.
Jak se sprchováním
Před návštěvou solária se osprchujte v dostatečném předstihu, a to tak, aby se opět stačil vytvořit ochranný film. Ideální je alespoň tři hodiny před sluněním neumývat pokožku vodou. Stejně tak po opalování, kdy se tvoří pigment. Nechte pokožku pracovat v klidu. Sprchujte se až 4 – 5 hodin po slunění.
Ochranné brýle
UV záření proniká i skrze zavřená oční víčka. Rozhodně nezapomínejte na speciální ochranné brýle. Většinou se dají v soláriu vypůjčit, ale je lepší pořídit si svoje. Nejsou drahé.
Žádná líčidla, krém naopak ano
Zapomeňte na parfém a klasický make-up. Po obojím se vám totiž na kůži objeví škaredé pigmentové zbarvení a navíc se z těchto látek často tvoří působením UV záření karcinogenní složky. Stejně tak odložte všechny šperky. Zkrátka do solária úplně nazí, tak, nejpřirozeněji, jak to jen jde . Na co byste však neměli zapomínat, je ochranný krém vyrobený pro slunění v soláriích. Běžný opalovací krém totiž v těchto situacích nezabírá. Speciální krémy se dají běžně zakoupit v supermarketu, nebo je za mírný příplatek pořídíte přímo u obsluhy v soláriu.
Citlivá pokožka obličeje a vlasy
Obličej se doporučuje obecně opalovat jen lehce a mírně, neboť je zde kůže nejtenčí a snadno se pak tvoří nehezké vrásky. UV záření také nepůsobí moc dobře na vlasy, které příliš vysušuje. Ty stačí zakrýt ručníkem.
Zákaz vstupu
Ale ne, nemějte obavy, že u vchodu stojí bodyguard a vybírá si, koho dovnitř vpustí. Nic takového. Tato omezení se však přece jen týkají určitých osob. Jsou to především fototypy č. 1, tedy lidé vzhledově nejvíce podobní seveřanům z Finska a Norska. Lidé se světlou pletí a světlými nebo zrzavými vlasy, kterým se takřka netvoří pigment, se musí slunci vystavovat jen omezenou dobu. Ti by měli návštěvu solária raději vynechat. Jednak jim hrozí spálení kůže, a pak se zvyšuje pravděpodobnost kožního melanomu – zhoubného nádoru. Pozor by si měli dávat i lidé alergičtí na sluneční záření, každopádně není od věci v případě pochybností navštívit svého obvodního lékaře.
Opalování pod UV lampou by také měly zvážit těhotné ženy, tedy zejména intenzitu slunění. Stejně tak se vstup nedoporučuje velmi malým dětem, jejichž pokožka je velice citlivá, a které by se měly vystavovat i slunci velmi krátkou dobu.